Kiállítás a Győri Nemzeti Színházban

Kiállítás a Győri Nemzeti Színházban

A Győri Nemzeti Színház csillár szintjén nyílt meg az Alkotó Rajztanárok Társasága ART 9000 és a Soproni Képzőművészeti Társaság közös kiállítása.

A tárlattal a két képzőművész egyesület 15 éves kapcsolatát ünnepeltük.

A kiállítás november 22-ig látogatható.

Győri Őszi Tárlat 2023

Győri Őszi Tárlat 2023

Az Alkotó Rajztanárok Társasága szervezésében idén, az Őszi Tárlaton átadott – Év alkotó  rajztanára-díjat Radosza Attila művésztanár kapta.

A díjjal járó  két hetes önálló kiállítást és mellé  Lebó Ferenc Munkácsy – díjas szobrászművész alkotását és az azt igazoló, a tulajdonos nevére kiállított okiratot Milu Milanovich Ildikó, az egyesület titkára adta át.

 

Sz. Kovács Ildikó – Konkrét Geometria  kiállítása

Sz. Kovács Ildikó – Konkrét Geometria kiállítása

Sz. Kovács Ildikó Konkrét Geometria kiállítása nyílt meg június 2-án, a Múzeumházban.

Pápai Emese művészettörténész méltató szavai és Zimonyi Gábor, Pálffy Szabolcs szaxofon duettje színesítette az eseményt.
Az Alkotó Rajztanárok Társasága ART 9000 szervezésében megvalósult kiállítást a tavalyi évben, az Őszi Tárlaton átadott ” Év alkotó tanára” díj mellé nyerte Sz. Kovács Ildikó.

A megnyitón szimbolikusan újra átadásra került az egyesület által alapított díj, Lebó Ferenc Munkácsy – díjas szobrászművész alkotása és az azt igazoló, a tulajdonos nevére kiállított okirat. Az egyesület titkára, Milu Milanovich Ildikó volt az est házigazdája.

Sz Kovács Ildikó tagja lett a Magyar Festők Társaságának.

Gratulálunk!

A GyőriSzalon.hu cikke a kiállításról.
Németh Attila kiállítása

Németh Attila kiállítása

A tavalyi évben, az Alkotó Rajztanárok Társasága által alapított díj :Az év rajztanára, jutalmazottja Németh Attila a Péterfy Sándor Evangélikus Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium rajztanára. Az Őszi Tárlatra beadott munkáival érdemelte ki elsőként a díjjal járó önálló kiállítást a Múzeumházban. A napokban megnyílt kiállítás képei igazolják, hogy jó helyre került a díj.
A képeket Pomaranski Luca készítette

Az alkotó rajztanárok ünnepe

Az alkotó rajztanárok ünnepe

Az Alkotó Rajztanárok Társasága idén ünnepli megalakulásának 15 éves évfordulóját. Ebből az alkalomból jubileumi tárlatot szerveztek, amely kedden nyílt meg a Múzeumházban.

Az ART 9000 egyesület 12 alkotó rajztanára – Dubi Árpád, Joó István, Kostelec Éva, Kutasi Károly, Lappints Csaba, Milu Milanovich Ildikó, Peresztegi Erika, Priskinné Tuller Marianna, Szilágyi-Jéger Teréz, Tanai Guzorán Anna és Vitáris József – ezúttal nemcsak kedvelt munkáikat mutatják be a tárlaton, hanem a Győrhöz kötődő alkotásaikat is, ezzel tisztelegve Győr királyi várossá válásának 750. évfordulója előtt. 


Gasparek Ildikó

Gasparek Ildikó az egyesület elnöke emlékeztetett:  15 évvel ezelőtt az első kiállításukat a megyeháza aulájában tartották és az elmúlt évek alatt számtalan tárlatot szerveztek, idén pedig megalapították az Év alkotó tanára díjat, melyet először Németh Attila a Péterfy-iskola rajztanára vehetett át.

 

Rózsavölgyi László és Szarka Fedor Guido

Köszöntőjében Rózsavölgyi László az önkormányzat Oktatási, Kulturális, Sport és Turisztikai Bizottságának elnöke kiemelte: „Győri művészek, tanárok, a város iránt elkötelezett alkotók lelkesedése tartja életben ezt az egyesületet. Nekik köszönhetjük a Téli tárlatot, motorjai ők a képzőművészeti egyesületekkel való együttgondolkodásnak és nem véletlenül kapták meg kiemelkedő művészeti tevékenységükért, 2019-ben a Győr művészetéért díjat.

A tárlatot Szarka Fedor Guido képzőművész nyitotta meg, aki többek között arról beszélt, hogy több tiszteletet érdemelnek a rajztanárok és a kultúrmunkások, szólt nehéz helyzetükről, arról, hogy a gyerekek nevelése, oktatása mellett ők  alkotnak is, majd külön-külön méltatta a kiállítók munkáit.

A társaság azt szeretné, ha  tárlat végéig, október 31-ig legalább 750 szónyi gondolatot összegyűjteni a Múzeumházban kihelyezett emlékkönyvükbe.  

 

Forrás: https://www.gyorplusz.hu/gyor/az-alkoto-rajztanarok-unnepe/

Fotók: Ács Tamás

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rajztanárok népszerűsítik a vizuális kultúrát

Rajztanárok népszerűsítik a vizuális kultúrát

 
Az Alkotó Rajztanárok Társasága ART 9000 Győr város kulturális életében végzett többéves kimagasló művészeti tevékenysége elismeréséül Győr Művészetéért díjban részesült, melyet a magyar kultúra napi ünnepségen vehettek át a tagok.

Kiállításokat, alkotó táborokat, workshopokat, múzeumpedagógiai programokat, író-olvasó találkozókat, jótékonysági akciókat szerveznek. Együttműködést alakítottak ki a Soproni Képzőművészeti Társasággal, és a kőszegi Csók István Művészkörrel. Ezek a kapcsolatok évenkénti kiállítási lehetőséget biztosítanak a győri alkotóknak. Természetesen a győri művészekkel is szoros, élő kapcsolatot ápolnak. Lehetőséget biztosítanak a kezdő és a városhoz kötődő alkotóknak és fiatal, tehetséges tanítványoknak a bemutatkozásra a Hotel Konferencia aulájában és az évente januárban megnyíló Téli Tárlaton a Napóleon-házban.

Gasparek Ildikó a díjátadón

„Megalakulásuk óta számos helyen bemutatkoztunk már térségünkben, de a dunaszerdahelyiek és a Balaton-partiak is megismerhették alkotásaikat. Győrben évente a Múzeumház ad otthont csoportos kiállításuknak. Részesei voltunk karácsonyi jótékonysági árverésnek, a Művészetek utcája programsorozatnak és az Európa Kulturális Fővárosa projekthez kapcsolódó rendezvényeknek, ötletbörzéknek is” – sorolta a tevékenységüket Gasparek Ildikó.

„Folyamatosan pályázunk, sokat köszönhetünk a győri önkormányzatnak, sikeres pályázatunk biztosítja működésünket, a kiállításokon való részvételt” – mondja a szervező. Idén is sok feladat vár a társaságra, a múlt héten nyílt meg rendezésükben a Téli Tárlat, áprilisban a Kőszegi Biennáléra hivatalosak, júniusban a soproni Várkerület Galériában állítanak ki, szeretnének bemutatkozni a fővárosban is, nyáron pedig alkotó tábort tartanak, mely kiállítással zárul majd.

A 14 alapító tagból ma 12 aktív résztvevője van a társaságnak, Gasparek Ildikó szervezi a kiállításokat, programokat, menedzseli a rajztanárokat. A társaság tagjai: Dubi Árpád, Joó István, Kostelec Éva, Kutasi Károly, Lappints Csaba, Milu Milanovich Ildikó, Peresztegi Erika, Priskinné Tuller Marianna, Szilágyi Jéger Teréz, Tanai Guzorán Anna és Vitáris József.

A diákok büszkék rajztanáraikra, rendszeresen részt vesznek a kiállításaikon, értékelik munkájukat, elfogadják tanácsaikat, a segítő szándékukat.

Sajnálatos azonban, hogy egyre kevesebb óraszámban oktatnak rajzot iskolai keretek között, így nehéz felkelteni a diákok figyelmét az alkotás örömére. Az viszont örvendetes tény, hogy népszerűek a művészetterápiás foglalkozások, a festőkörök, kelendőek az úgynevezett felnőtt színezők is. „A fiatalok egy részének fontos, hogy alkosson valamit, hogy ilyen módon is kifejezze önmagát. Aki fest, aki alkot, az a művészet többi ágához is kötődik, mert nagy szükség van a művelt fiatalokra” – zárta gondolatait Gasparek Ildikó.

Szerző: Földvári Gabriella

Fotó: Marcali Gábor

Forrás:  “GYŐR+”,  2019.02.06. 11:05

ELISMERÉSEK A MAGYAR KULTÚRA NAPJÁN

ELISMERÉSEK A MAGYAR KULTÚRA NAPJÁN

A győri kultúra a nagyszerű alkotóknak, a művészeknek, a jövő generációért felelősséget vállaló lokálpatriótáknak köszönhetően pezsgő és magas színvonalú – hangzott el a magyar kultúra napi városi ünnepségen, kedden a Richter teremben.

 

Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnusz kéziratát, ennek tiszteletére január 22.-én ünnepeljük a magyar kultúra napját. Harminc esztendeje teszünk így, hiszen 1989 óta tartozik jeles napjaink közé e dátum. “1989 önmagában is szimbolikus évszám, hiszen a függetlenség, a szabadság visszanyerése, a szabad gondolat térhódítása függ össze Magyarországon ezzel az évvel. A kultúra pedig akkor tud szárnyalni, akkor tud hatni, nagyot alkotni és gyarapítani, ha nincs láncra verve, hanem szabadon szárnyalhat” – fogalmazott ünnepi beszédében Radnóti Ákos alpolgármester.

 

Győrben büszkék lehetünk nemzetközi hírű társulatainkra, a Győri Balettre, a Győri Filharmonikus Zenekarra, a Győri Nemzeti Színházra, a Vaskakas Bábszínházra, a fesztiváljainkra, a kiállításainkra, a programjainkra és a művészeti utánpótlás-képzésünkre is – folytatta a politikus. „Annak ellenére, hogy nem Győr lesz 2023-ban Európa Kulturális Fővárosa, biztos vagyok benne, hogy sok cél, ötlet meg fog valósulni a pályázatból, amitől Győr kultúrája tovább tud gyarapodni.”– hívta fel a figyelmet az alpolgármester.

A „Győr Művészetéért” és a „Győr Közművelődéséért díj” díszokleveleit, valamint a díjakkal járó Hefter László és Hefter Brúnó üvegművészek alkotta emléktárgyakat Radnóti Ákos és Rózsavölgyi László az önkormányzat Oktatási, Kulturális, Sport és Turisztikai Bizottságának elnöke adta át.

 

A Győr Művészetéért díjat az Alkotó Rajztanárok Társasága, az ART 9000 vehette át. A társaság 13 évvel ezelőtt azzal a szándékkal alakult meg, hogy népszerűsítse a vizuális művészetet. Tanárokként elsősorban növendékeik körében, művészekként azonban szélesebb érdeklődésre számítva szeretnék megmutatni az alkotás örömét. A Társaság 12 aktív tagja a kiállításokon túl, nyári táborokat, workshopokat, múzeumpedagógiai foglalkozásokat, jótékonysági akciókat szervez. A csoport nevéhez fűződik a Téli tárlat, mely minden év januárjában a Győrben élő és a városhoz kötődő alkotóknak nyújt bemutatkozási lehetőséget. Az idei tárlat január 25-én 17 órakor nyílik a Napóleon-házban.

 

A Győr Közművelődéséért díjat Grászli Bernadett Zádor Anna-díjas művészettörténész, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója kapta. Grászli Bernadett, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán, a Művészettörténeti Intézetben szerzett diplomát és PhD abszolutóriumot. Szakterülete a 19-20. századi közép-európai építészettörténet és építészetelmélet. 2007 és 2009 között a győri Városi Művészeti Múzeum művészettörténésze muzeológus beosztásban, 2009-től főmuzeológusi és igazgatói pozíciót lát el. Számos hazai és külföldi képzőművészeti és építészettörténeti kiállítás kurátora. Az első magyar Gyermekmúzeum és a képzőművészeti tehetséggondozást megvalósító Csikóca Gyermekműhely megalapítója. Öt évvel ezelőtt elindította a Rómer Ház fiataloknak szóló programjait. 2017-ben „Az Év Múzeuma” pályázaton a bíráló bizottság különdíjjal jutalmazta a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumot új látogatócsoportok, elsősorban a fiatalok bevonása terén elért eredményeiért, innovatív közösségi projektjeiért, a képzőművészet, különösen a kortárs művészet bemutatásában és támogatásában vállalt erőfeszítéseiért, s ebben döntő szerepe volt az igazgatónő munkájának.

 

Szintén Győr Közművelődéséért díjban részesült Koczor Ágnes, a Győri Művészeti, Fesztivál- és Művelődési Központ igazgató helyettese. Koczor Ágnes a Győri Művészeti, Fesztivál- és Művelődési Központ jogelődjénél 1998-ban kezdte munkáját, mint szervező, 2014-től az intézmény igazgató helyettese. Feladatai közé tartozik a programok előkészítése, lebonyolítása, pályázati lehetőségek figyelemmel kísérése. Évek óta szervezi és felügyeli a Műhely-Esteket, a Polgári Szalon rendezvényeit, szívügye a barokk korhoz kapcsolódó bál és a barokk esküvő magas szintű szervezése és lebonyolítása. Kezdetek óta aktívan részt vesz a „Védd a helyit, vedd a kisalföldit” termelői piac lebonyolításában. Koczor Ágnes kitartó munkájával, ötleteivel, kezdeményezéseivel, aktivitásával hosszú idő óta igazi motorja Győr város kulturális életének.

 

A győri önkormányzat elismerésben részesítette a város kulturális intézményeiben kiemelkedő színvonalú munkát végző munkatársakat is. Az ünnepi műsorban felcsendült Kodály Zoltán: Galántai táncok című műve a Győri Filharmonikus Zenekar előadásában, Berkes Kálmán vezényletével. – számol be a Gyorplusz.hu

Forrás: Gyorplusz.hu